Vyhlásenie Nezávislosti a Závislosti

Vyhlásenie Nezávislosti

Včera, 4.júla 2025 mali naši južní susedia (v Severnej Amerike) veľký sviatok. Pripomínali si  vyhlásenie nezávislosti USA od Veľkej Británie v roku 1776.

Dňa 4. júla 1776 prijal Druhý kontinentálny kongres vo Filadelfii historický dokument – Declaration of Independence (Deklarácia nezávislosti).

Dokument napísal najmä Thomas Jefferson, s prispením Johna Adamsa, Benjamina Franklina a ďalších.

V tejto deklarácii 13 anglických kolónií v Severnej Amerike vyhlásilo, že už viac neuznávajú britskú korunu a chcú byť nezávislými štátmi.

V Deklarácii nezávislosti sú vyjadrené tieto kľúčové myšlienky:

  • Všetci ľudia sú stvorení ako návzájom si rovní. Všetci ľudia majú neodňateľné práva ako život, sloboda a hľadanie šťastia. Sloboda nie je anarchia, ale život v zodpovednosti pred Bohom. Autori sa odvolávajú na najvyššieho sudcu sveta a veria v ochranu Božej prozreteľnosti.
  • Legitímna vláda má súhlas spravovaného ľudu – ak vláda tyranizuje ľud, ľud má právo vládu zvrhnúť. Kedykoľvek nejaká forma vlády sa stane deštruktívnou voči cieľom deklarácie, ľud má právo zmeniť alebo zrušiť vládu. Ľud nie je viazaný poslušnosťou voči tyranii. Zmena vlády je nielen právom, ale aj povinnosťou ľudu, ak vláda porušuje základné práva.
  • Na podporu tohto vyhlásenia si autori navzájom sľúbili svoje životy, svoje bohatstvo a svoju posvätnú česť. Autori si boli vedomí, že riskujú vlastné životy. Vyjadrili oddanosť spoločnému cieľu – slobode.

Deň nezávislosti je v USA federálnym sviatkom a tradične sa oslavuje:

  • ohňostrojmi
  • sprievodmi a vojenskými prehliadkami
  • vlasteneckou hudbou a hymnou
  • rodinnými piknikmi a grilovačkami
  • politickými prejavmi a verejnými zhromaždeniami
  • zdobením miest a domov americkými vlajkami

Vyhlásenie Závislosti

Americký arcibiskup Fulton J. Sheen (1895 – 1979) vydal v r. 1941 esej “Vyhlásenie Závislosti”.

V tomto príspevku uvádzame iba hlavné myšlienky eseje.

Esej “A Declaration of Dependence – Vyhlásenie Závislosti” bola publikovaná v roku 1941, v období veľkých geopolitických otrasov. Sheen v nej varuje pred sekularizáciou spoločnosti a stratou duchovných základov, na ktorých bola vybudovaná americká demokracia. Svoj text postavil ako odpoveď na americkú Deklaráciu nezávislosti z roku 1776 – tvrdí však, že bez „závislosti na Bohu“ sa žiadna skutočná sloboda nedá udržať.

Esej prepája kresťanskú filozofiu s politickými zásadami demokracie, pričom tvrdí, že práva človeka nepochádzajú od vlády, ale od Boha. Preto, ak chceme ochrániť slobodu a demokraciu, musíme si zachovať duchovnú a morálnu závislosť na Božom zákone.

Cez silné metafory, biblické odkazy a logickú argumentáciu odhaľuje, ako sa verejný diskurz vzdialil od duchovných koreňov. Kritizuje relativizmus, falošné poňatie tolerancie a upozorňuje, že demokracia nemá v sebe samoochraný mechanizmus – musí byť ukotvená v transcendentných pravdách. Sloboda bez pravdy vedie k chaosu a napokon k tyranii.

1. Sloboda vychádza z duchovnej závislosti na Bohu

  • „There can be no freedom unless there is freedom of the will.“  
  • „Niet slobody bez slobody vôle.“

Pravá sloboda je možná iba vtedy, keď človek vie vedome voliť dobro – čo je možné iba v spojení s Bohom.

Slobodná spoločnosť vyžaduje slobodných a morálne zodpovedných jednotlivcov.

Sloboda vôle je podmienkou každej inej slobody – bez nej sa mení demokracia na anarchiu alebo tyraniu.

2. Základom demokracie je uznanie dôstojnosti človeka ako Božieho stvorenia

  • „The root of democracy is the recognition of the value of a person as a creature of God. „
  • „Koreňom demokracie je uznanie hodnoty človeka ako Božieho stvorenia. „

Demokracia je len nástroj – jej zmysel spočíva v ochrane práv, ktoré pochádzajú od Boha, nie od štátu. Demokracia nemá v sebe vnútornú trvácnosť – jej koreňom je náboženské uznanie osoby ako Božieho stvorenia.

Pokus zachrániť demokraciu bez náboženskej viery je ako zachraňovať zuby topiaceho sa človeka bez toho, aby sme zachránili jeho samotného.

3. Náboženstvo nie je nástrojom politiky, nesmie byť slúžkou štátu

  • „Religion’s greatest contribution to democracy is by serving something else — God.“
  • „Najväčší prínos náboženstva pre demokraciu spočíva v tom, že slúži niečomu vyššiemu — Bohu.“

Náboženstvo má premieňať duše, nie politické systémy. Zlepšuje demokraciu tým, že premieňa ľudí.

Náboženstvo by sa nemalo podriadiť politickým účelom, ani byť „garantom demokracie“ – jeho pravou úlohou je spása duší.

Politika môže byť inšpirovaná náboženstvom, ale náboženstvo sa nesmie stať nástrojom pre udržiavanie režimu.

4. Falošná tolerancia vedie k zmätku

  • „America is suffering not from intolerance, but from tolerance — of right and wrong, truth and error.“
  • „Amerika netrpí neznášanlivosťou, ale toleranciou — dobra i zla, pravdy i omylu.“

Tolerancia bez rozlišovania ničí schopnosť spoločnosti rozoznávať pravdu.

Sheen kritizuje morálny relativizmus ako spoločenský jed, ktorý ničí schopnosť rozoznávať pravdu od lži.

Skutočný mier a sloboda si vyžadujú mravnú bdelosť, nie bezbrehú toleranciu voči všetkému.

5. Zbožštenie slobody vedie k jej zániku

  • „Given a freedom that is independent of God, America could vote itself out of democracy tomorrow.“
  • „Ak sloboda stratí spojenie s Bohom, Amerika si môže demokraticky zvoliť vlastnú tyraniu.“

Sloboda bez vyššieho morálneho základu je ako loď bez kotvy – môže sa prevrátiť.

Sheen varuje pred vnútorným rozkladom, keď sa sloboda slova, tlače, akademická sloboda a pod. oddelia od morálneho rámca.

Jednotlivé slobody samy osebe neudržia demokraciu – musia byť zakorenené v transcendentnej pravde a prirodzenom zákone.

6. Slobodu nemožno zachrániť bez viery

  • „First save the man and you will save his freedom. First preserve belief in God as the source of rights, and you will preserve democracy — but not the other way around.“
  • „Najprv zachráň človeka a s ním zachrániš aj slobodu. Najprv uchovaj vieru v Boha ako zdroj práv a zachováš demokraciu – ale nie naopak.“

Sheen zdôrazňuje, že sloboda nie je prirodzený stav človeka bez Boha, ale výsledok poslušnosti voči Božiemu zákonu.

Skutočná sloboda je závislosť – nie na štáte, ale na Božej autorite, ktorá dáva ľudskému životu dôstojnosť a morálne hranice.

7. Musíme súdiť demokraciu podľa jej vzťahu k náboženstvu

  • „Instead of judging religion by its attitude toward democracy, we should begin to judge democracy by its attitude toward religion.“
  • „Namiesto toho, aby sme súdili náboženstvo podľa jeho postoja k demokracii, mali by sme súdiť demokraciu podľa jej postoja k náboženstvu.“

Náboženstvo má predovšetkým viesť človeka k osobnému vzťahu s Bohom, a nie k politickému aktivizmu.

Tam, kde sa duchovenstvo vzdáva svojej misie spásy a venuje sa ideológiám, dochádza ku skorumpovaniu duchovnej autority.

8. Amerika potrebuje viac než len vlajku – potrebuje kríž

  • „America will save her Stars and Stripes by grounding them on other stars and stripes — those of Christ.“
  • „Amerika zachráni svoje Hviezdy a Pruhy tým, že ich ukotví v iných Hviezdach a Pruhoch – v Kristových.“

Symbolika kríža, rán a hviezd poukazuje na skutočný zdroj uzdravenia národa – nie politický, ale duchovný.

Americká identita, jej vlajka, hymna a inštitúcie môžu byť zachované len vtedy, ak si Amerika zachová duchovné hodnoty, ktoré ju stvorili.

Symbolické „hviezdy a pruhy“ musia byť postavené na Kristových hviezdach a ranách (stripes), nie len na národných znakoch.

Kto bol americký arcibiskup Fulton J. Sheen

Arcibiskup Fulton J. Sheen (1895–1979) bol americký katolícky duchovný, filozof, teológ a mediálny priekopník. Bol jedným z najvplyvnejších náboženských hlasov v USA počas 20. storočia. Svoje posolstvá šíril prostredníctvom rozhlasu, televízie i tlače a dokázal osloviť široké publikum aj mimo cirkevných kruhov. Jeho najslávnejší televízny program „Life is Worth Living“ získal obrovskú sledovanosť a Sheen sa stal známym nielen ako učený teológ, ale aj ako charizmatický a presvedčivý rečník. V roku 2002 bol vyhlásený za ctihodného a v roku 2019 uznaný za blahoslaveného.

Sheen bol presvedčený, že duchovný rozmer je neoddeliteľnou súčasťou ľudskej slobody a že bez Boha demokracia stráca svoje opodstatnenie. V roku 1941, v čase druhej svetovej vojny, keď sa svet zmietal medzi totalitnými režimami a neistotou, napísal esej s názvom „A Declaration of Dependence“ – Výhlásenie závislosti – v ktorej reagoval na americký sviatok nezávislosti. Namiesto oslavovania samostatnosti zdôraznil, že sloboda bez morálneho ukotvenia v Bohu vedie k úpadku.

Niekoľko ďalších citátov arcibiskupa Fultona J. Sheena

❝ First save the man and you will save his freedom. First preserve belief in God as the source of rights, and you will preserve democracy — but not the other way around. ❞ → Najprv zachráň človeka a zachrániš jeho slobodu. Najprv zachovaj vieru v Boha ako zdroj práv, a zachováš demokraciu – nie naopak.

❝ The big mistake of modern society is to regard religion as useful for democracy, when in truth, democracy survives only if it recognizes something higher than itself. ❞ → Veľkým omylom modernej spoločnosti je považovať náboženstvo za užitočné pre demokraciu, keď v skutočnosti demokracia prežije len vtedy, ak uzná niečo vyššie než seba samu.

❝How can we continue to be free unless we keep the grounds upon which freedom is founded? ❝ → Ako môžeme ostať slobodní, ak si nezachováme základy, na ktorých sloboda stojí?

❝The enemy from within is he who teaches that rights and freedoms alone constitute democracy. ❝ → Vnútorným nepriateľom je ten, kto učí, že samotné práva a slobody tvoria demokraciu.

❝The primary business of religion is God; to bring man to God and God to man. ❝ → Prvotným poslaním náboženstva je Boh – privádzať človeka k Bohu a Boha k človeku.

❝Democracy is a branch, not a root. ❝ → Demokracia je vetva, nie koreň.

❝First preserve belief in God as the source of rights, and you will preserve democracy — but not the other way around. ❝ → Najprv zachovaj vieru v Boha ako zdroj práv – a zachováš demokraciu. Opačne to nefunguje.

Záver

Na záver sa núka viacero otázok.

Je súčasná geopolitická situácia podobná alebo odlišná ako bola pred 84 rokmi v r.1941?

Majú myšlienky arcibiskupa Fultona J. Sheena nejakú hodnotu aj pre dnešnú americkú spoločnosť, poprípade majú širšiu platnosť?

Alebo sú zastaralé a nie sú zaujímavé pre moderného človeka žijúceho v 21.storočí?

Zdroje:

https://www.archives.gov/founding-docs/declaration-transcript

https://www.loc.gov/resource/rbpe.23600100/?st=text

https://www.thecatholicthing.org/2025/07/04/a-declaration-of-dependence/

https://archive.org/details/in.ernet.dli.2015.155759

https://www.stpaulbookstore.org/product-page/the-life-of-christ-by-fulton-sheen

https://fulton-sheen.catholic.edu/at-cua/books.htmlhttps://www.fisheaters.com/srpdf/PhilosophiesAtWar-AbpSheen.pdf

Od hlinenných tabuliek k internetovým dátabázam

29.06.2025

Obdobie vzniku písma a prvých záznamov (cca 3500 – 500 pred n. l.) História písomníctva sa začína v dávnej minulosti, keď ľudia prvýkrát pociťovali potrebu zaznamenávať informácie mimo ústneho podania. Najstaršie formy písma vznikli v Mezopotámii a Egypte približne okolo roku 3500 pred n. l. V Mezopotámii sa vyvinulo klinové písmo, zapisované rydlom do hlinených [...]

Európska sebaobrana je boj na mnohých frontoch

18.05.2025

V tomto príspevku prínášam zhrnutie tém a dôležitých bodov zo zvukového záznamu uverejneného na webovom portáli agentúry Reuters (https://www.reuters.com/podcasts/europes-self-defence-is-battle-multiple-fronts-podcast-2025-05-13/) s názvom Europe’s self-defence is battle on multiple fronts – Európska sebaobrana je boj na mnohých frontoch. V podcaste vystupuje [...]

Ultimátum-Ultimáta

13.05.2025

Počas uplynulých 4 dní boli vyhlásené 2 ulimáta: 10.máj 2025: Ultimátum Francúzska, Anglicka, Nemecka a Ukrajiny Ruskej federácii 12.máj 2025: Ultimátum prezidenta Trumpa Ukrajine a Rusku Ultimátum Francúzska, Anglicka, Nemecka, Poľska a Ukrajiny Ruskej federácii V sobotu 10. mája 2025 navštívili Kyjev francúzsky prezident Emmanuel Macron, britský premiér Keir Starmer a [...]

SR Bratislava Devín oslavy CM25 BAX

Opozícia: Oslavy príchodu Cyrila a Metoda boli len pre papalášov, bežných ľudí vyhnali za plot

06.07.2025 15:31

Fico podľa predsedu SaS tak svojim voličom odkázal - „som tu pre svojich, na vás kašlem".

polícia, polizei, páska, rakúsko

Na hudobnom festivale Electric Love v Rakúsku zomrel 22-ročný účastník

06.07.2025 15:05

Bezprostredne nebolo zrejmé, či smrť súvisela so zásahom bezpečnostných zložiek.

blanar

Blanár: Šance na prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou sa znižujú, ale treba komunikovať

06.07.2025 13:50

Výroky o potrebe odpustenia vyslovil Blanár podľa svojich slov v kontexte toho, čo sa bude diať po tom, ako dôjde k prímeriu a mierovému rokovaniu.

Blesky, búrka, víkend

Na západnú polovicu Slovenska môžu prísť v nedeľu večer búrky

06.07.2025 13:28

Naďalej takisto v nedeľu platia výstrahy pred horúčavami, netýkajú sa už východu.

jozo5

Lepšie zažať jednu sviečku ako preklínať temnotu

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 9396x
Priemerná čítanosť článkov: 940x

Autor blogu